Itt a nyári szünet, ilyenkor talán több idő jut kalandozni a képzelet és a varázslatok világában. Ez a kalandozás fontosabb, mint azt elsőre gondolnánk. A mesék szerepéről dr. Susánszky Anna mesepedagógus-meseterapeutával beszélgettünk.
Csodálatos világ
Aki egyszer megszereti a meséket és az általuk menedéket nyújtó, teljesen más világot, az örökre a rabjuk marad. Egy igazán jó mese – amellett, hogy kikapcsol, és távoli helyekre visz – a való életben is nagyon hasznos tanulságokkal szolgál.
– Számtalan szempontból jó, fontos, hogy a gyerekek sok mesét halljanak. A mesék bölcsessége remek muníció, „titkos tudás”, támpont, iránytű. Minél többet ismer belőlük a gyerek, annál biztosabban tájékozódik az életben – hangsúlyozta dr. Susánszky Anna. – A gyerekekben nagyon erős a kíváncsiság, a történetéhség, amit a legkönnyebben meséléssel elégíthetünk ki. A mesélés növeli a szókincsüket, bővíti az ismereteiket. Ha a mesét nem kész képekben, mesefilmként kapják, akkor fejlődik a saját képzelőerejük, fantáziájuk. Végül, de nem utolsósorban a mesélés kiváló kapcsolódási lehetőség, minőségi együtt töltött idő, apropó a kérdezésre, a beszélgetésre. A meséket nagyon jól kiegészítik a népdalok, a mondókák, a találós kérdések vagy akár a népi játékok is.
Mindig mindenkinek
A szakember szerint a mesék minden életkorban rendkívül hasznosak és szórakoztatók.
– A legkisebbeknek segít a beszédben, a szókincs kialakulásában, illetve alapvetően abban, hogy megismerjék az őket körülvevő világot és saját magukat. A nagyobb gyerekeknek, a felnőtteknek kiváló az önismeretre, a különböző élethelyzetek megoldási stratégiáinak a megismerésére. Ez persze nem azt jelenti, hogy ettől kezdve tudatosan használják ezeket a stratégiákat. A már említett történetéhség a felnőttekben is megvan, sokunkban ezért sem múlik el a mesék szeretete.
Ugyanaz a történet más-más életkorban más-más élményt nyújt, ez az oka annak, hogy időről időre szívesen térünk vissza gyermekkori kedvenceinkhez.
– Nagyon jó példák erre a Disney-mesék. Felnőttként nézve őket rengeteg, korábban meg sem hallott poént, összefüggést fedezhetünk fel a történetekben.
Susánszky Anna hozzátette: a népmeséknél az a legjobb, ha átdolgozatlan történetet hallunk, mondunk, vagyis ha változatlanok maradnak a mese lényegi elemei.
A meseterápia
Egyre elterjedtebb módszer a pszichológiában a meseterápia, amely felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt alkalmazható. Több meseterápiás irányzat létezik, Susánszky Anna a Metamorphoses meseterápiás módszert alkalmazza, amelynek az az alapelgondolása, hogy minden élethelyzetnek van népmesei párja, ezáltal a mesében benne van a megoldás is.
– Alapvetően az a lényege, hogy egy vagy több mese, történet segítségével kalauzolja a terapeuta a klienst a problémája, kérdése, élethelyzete megoldásában. Van, ahol csak népmesékkel dolgoznak, van ahol műmesével is, vagy akár saját mesét is ír a kliens vagy a terapeuta. Van olyan meseterápia, amelyik csak felnőtteknél alkalmazható. Ezenkívül a mese egyéb terápiákban is lehet eszköz, például család- vagy párterápiában is használható.
dv.