Ördögi körforgás: a vérfertőzés természetrajza

Újpestre érkezik az a tabudöntögető előadás, amit Péterfy-Novák Éva Apád előtt ne vetkőzz című regénye alapján állított színpadra Tasnádi István dramaturg-rendező, Péterfy Bori és Pataki Ferenc színművészek szereplésével.

Rendkívül megrázó témát, a szexuális abúzus és a vérfertőző kapcsolatok természetrajzát mutatja be a mű. S ezáltal húsbavágó társadalmi kérdésekre mutat rá az író: mi lesz egy megnyomorított gyermekből? Miért válik szörnyeteggé egy felnőtt? A kétségtelenül brutális hatású előadást január 14-én az Uprendezvénytér Sinkó László Színháztermében tekinthetik meg az előzetesen regisztrált nézők, a program az Újpesti Felhőn Szállók Szülői Akadémia részét képezi. A bemutatót követően pódiumbeszélgetést is tartanak, amelyen az írónő, Péterfy-Novák Éva, valamint a színművészek, Péterfy Bori és Pataki Ferenc is részt vesznek.

Sikerült elérnünk az Umbriában élő Péterfy-Novák Évát, aki négy éven át írta ezt a regényt, amelynek valamennyi cselekményszála igaz történeteken alapszik: több, mint fél tucat emberrel interjúzott hozzá. A regény igyekszik bemutatni a bántalmazás lélektanát, hogy kiből, milyen okból lehet erőszaktevő. Az ikonikus írónő azt is megosztotta, hogy terapeuta kísérte munkáját, Csiffáry-Vas Réka segített neki feldolgozni a hallottakat, tapasztaltakat. Az Apád előtt ne vetkőzz című regény bemutatója 2019-ben volt, majd egy évvel később, a Covid kellős közepén tűzték műsorra az előadást, azóta havonta látható a Jurányi Házban. Brutális az utóélete is a műnek, hiszen rengeteg privát megkeresés, felkavaró beszámoló érkezik a szerzőhöz, aki önálló Facebook-oldalt hozott létre a történetek publikálására, Ne maradj csendben néven.

„Tisztában vagyok azzal, hogy nagyon megviseli az olvasókat és a nézőket is a mű témája és tartalma, s ez alól én sem voltam, vagyok kivétel. Ugyanakkor muszáj tudatosítani, hogy nagyon is létező a jelenség: a gyermekek elleni szexuális erőszak több mint 70 százalékában nem ismeretlen, hanem bizalmi ember, legtöbbször családtag követi el. Hozzáteszem, nem hagytam abba az írást azzal, hogy bezáródik az ajtó, hanem szándékosan beviszem az olvasót az ajtók mögé. Mert azt szerettem volna, ha meglátják, ha bepillantást nyernek abba, min megy keresztül a szexuális abúzus áldozata. Hogy ne fedje homály, hogy ne azt képzeljük, hogy egy-egy simogatás és ennyi. Ráadásul generációs traumáról beszélünk, amely nemzedékről nemzedékre öröklődik. Elmosódnak, sőt, nem léteznek az énhatárok, s az abuzált gyerekeknek nincs más szeretetnyelve, csakis a szexualitás.”

Péterfy-Novák Éva úgy tapasztalja, az érintettekre többféle hatással is lehet a mű. Sokaknak jelent megkönnyebbülést, és jelentheti azt is, hogy ők sem félnek megosztani a saját történetüket. „Nagyon sok olyan száj nyílt meg a mű hatására, amelyik az előtt sose beszélt a kálváriájáról. Az érintettek ráébrednek: nem az ő hibájuk, hogy erőszak áldozatai voltak. Képessé válnak megszakítani ezt az ördögi folyamatot, véget vetni a generációs mintázatnak. Arra is sokan rájönnek, hogy létezik segítség.

„Elvileg” – vélekedett Péterfy-Novák Éva, aki hozzátette, ezer sebből vérzik a magyar mentálhigiénés ellátórendszer. „Mindannyian tudjuk, hogy a pszichoterápia a gazdag városi emberek kiváltsága, gyakorlatilag nem létezik a TB-alapú pszichoterápia Magyarországon. Ráadásul az a tapasztalatom, hogy sajnos kevés az olyan szakember, aki túlélőkkel értően tud és akar is dolgozni. Hogy mi lehet a megoldás? Nem tudom. Mindenesetre hiszek és tapasztalom a sorstársi közösségek erejét.”

Péterfy-Novák Évával, Péterfy Borival és Pataki Istvánnal január 14-én találkozhatunk és beszélgethetünk, az est szakértője ezúttal is dr. Duró Zsuzsa pszichológus lesz.