Egyre többet halljuk és talán használjuk is ezt a mozaikszót, de vajon mit is jelent? Mit tehet a szülő, ha gyermekénél a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar gyanúja, azaz ADHD merül fel? A témában dr. Duró Zsuzsa, az Újpesti Felhőn Szállók Program szakmai vezetője segít eligazodni.

– Mi is az az ADHD?
– Az ADHD a viselkedés, a figyelem, a gondolkodás és az érzelemszabályozás komoly károsodásokat okozó zavara. Az érintettek az átlagosnál jóval szétszórtabbak, szervezetlenebbek, kevésbé terhelhetők, és a sokszor kifejezetten jó adottságaikat nem tudják kamatoztatni. Többnyire az óvodáskor végén vagy kisiskoláskorban jelentkező figyelemhiányos hiperaktivitás zavar, nagyon nehezen meghatározható, mert olyan tulajdonságok együttesét jelenti, amelyek egy gyermekre normális esetben is jellemzők. Folyamatos a vita arról, hogy a figyelemzavar és a hiperaktivitás betegségként kezelendő-e, egy dolog azonban biztos: az érintett gyerekeknek és családoknak segítségre van szükségük. Hazánkban körülbelül félmillió embert érint, a gyermekkorúak közül húszezren diagnosztizáltak, és csupán ötezren kapnak hatékony segítséget. Ez a szám nagyon alacsony, főként, ha figyelembe vesszük, hogy ez a leghatékonyabban kezelhető mentálhigiénés zavar, amely azonban megfelelő támogatás nélkül nagyban megterheli az egyént és a közösségeket is.

– Mitől alakulhat ki?
– Kialakulását tekintve az ADHD 80-85 százalékban genetikailag megalapozott, és ritka a friss mutáció. Ugyanakkor az örökletesen meghatározott esékenység mellett fontos szerepe van a környezeti faktoroknak is. Minden funkciónkért felelős egy idegsejthálózat, és ha azt a fejlődése során kedvezőtlen hatások érik, szerkezeti és működésbeli eltérések léphetnek fel. Például, ha a figyelemszabályozásért felelős idegpálya fejlődésekor tartósan gyulladás van a szervezetben, akkor az kedvezőtlen körülményeket teremt a fejlődési folyamatnak.

– Mit tehetnek a szülők, ha gyermeküknél felmerül ennek gyanúja?
– A figyelemzavar esetében is az a legfontosabb, már szinte közhelynek számító igazság, hogy az időbeni felismeréssel és segítségkéréssel lehet a legtöbbet tenni a gyógyulásért. Abban az esetben, ha felmerül az ADHD gyanúja a gyermekénél, célszerű annak kivizsgálása, illetve megállapítása vagy kizárása. Az bizonyos, hogy megfelelő támogatás nélkül ezek a gyermekek jelentős hátrányokat szenvednek, sokan elkallódnak, illetve komolyan meg is betegednek. Egyes pszichiátriai kórképek – depresszió, szorongás, személyiségzavarok, pszichoszomatikus zavarok –, szerfüggőség, súlyos balesetek, nemi betegségek, koraszülés, elhízás, magas vérnyomás, öngyilkosság és életvezetési problémák is jóval gyakrabban fordulnak elő kezeletlen ADHD-sok esetében.

Megfelelő, időben adott, célzott támogatással mindebből sok megelőzhető.

Az érintettek segítséggel ki tudják bontakoztatni és mások javára is hasznosítani az adottságaikat, olyan jellemző jó tulajdonságaikat, mint például az empátia, a jó intuitív képesség, a kreativitás, a nemegyszer átlag feletti memória és a verbális intelligencia.

– Milyen módszerekkel kezelhető?
– Korszerű kezelése multimodális, azaz több módszer együttes alkalmazására épül. Ezek között vannak alaposan megvizsgált, tudományosan igazoltan hatékony eljárások, mint amilyen a gyógyszeres kezelés és a viselkedésterápia. Emellett úgy tűnik, hogy tízéves kor alatt az esetek számottevő részében eredményes a szenzomotoros fejlesztés.