A hiteles segítség záloga: dr. Duró Zsuzsa

Az Újpesti Felhőn Szállók program szakmai vezetőjével, dr. Duró Zsuzsával már számos alkalommal találkozhattunk a város rendezvényein. Sőt, bátran fordulhattunk és fordulhatunk is a pszichológus-tehetségfejlesztő szakemberhez, ha problémánk vagy kérdésünk van. De vajon kicsoda dr. Duró Zsuzsa, az Újpesti Felhőn Szállók vezetője és arca?

Annak idején tanítóként kezdte pályafutását a pszichológus és nevelési szaktekintély, aki húsz évig volt imádott tanító néni egy rákoscsabai, majd egy kőbányai általános iskolában. Kisvártatva tanórai előadóvá vált, majd pedagógiai szaktanácsadónak is felkérték Kőbánya-szerte. Duró Zsuzsa azóta is folyamatosan képzi magát.
Később az Eszterházy Károly Egyetemen pedagógiaelméletből diplomázott, majd a Debreceni Egyetemen pedagógiai és pszichológia szakon szerzett diplomát. Ezzel párhuzamosan egy hollandiai egyetem tehetségfejlesztési projektjébe is bekapcsolódhatott a kilencvenes években, szinte az első fecskeként. 2010-ben a Szegedi Tudományegyetem Doktori Iskolájának elvégzése után sikeresen doktorált: Summa Cum Laude minősítésű PhD-vizsgát tett és a neveléstudományok doktora címet szerezte meg. „A doktori disszertációmat a sakk képességfejlesztő hatásairól írtam a kisgyermekeknél. Ez akkoriban teljesen originális téma volt, és talán a mai napig is az.” -mondja.
A szakmai vezetése alá tartozó Újpesti Felhőn Szállók csapatához hamarosan gyermekpszichiáter érkezik, így a stáb pszichológus, szociális munkás, szociálpedagógus és gyermekpszichiáter szakemberekből áll majd.
Duró Zsuzsa amellett, hogy januártól az Újpesti Felhőn Szállók szakmai vezetője, jelenleg öt egyetemen oktatja a hallgatókat. Évtizedek óta előadója akkreditált pedagógus-továbbképzéseknek. Számos konferencia előadója és szervezője, állandó szereplője és szakértője a tévé- és rádióinterjúknak.

„Számomra szent ügy mindez: a gyerekek tanítása, a tehetségesek fejlesztése, a tanulási, viselkedésbeli problémák megoldása, valamint, hogy átadhassam tudásomat pedagógustársaimnak.”
Duró Zsuzsa eredetileg két éve került az Újpesti Felhőn Szállók csapatába, amikor 2023-ban az Újpesti Városnapokon mint segítő pszichológus várta a beszélgetni vágyókat. „Azon kaptam magam, hogy kisvártatva komoly sorok kígyóztak a sátrunk előtt, mindenki beszélgetni akart velem.”
Egymást érték a pszichológiai tanácsadások, sőt, gyakran előfordul, hogy Zsuzsát az utcán is megállítják „idegenek” Újpesten, hogy tanácsot kérjenek tőle.
„Végtelenül megtisztelő, hogy a bizalmukba fogadnak a szülők és a gyerekek is.” -mondja örömmel.
Amikor pedig tavaly szeptemberben megüresedett az Újpesti Felhőn Szállók szakmai vezetői státusza, mindenki Zsuzsát akarta, ő pedig boldogan elfogadta a felkérést. „A hozzánk járó kamaszoknál is érzem, hogy nagyon nagy szükségük van mentális megsegítésre. Az is nyilvánvaló, hogy a felnőttek, – a kamaszok szülei – is bizalommal fordulnak hozzánk, keresik az Ifjúsági és Mentálhigiénés Centrum segítőit.” Zsuzsa nagyon elkötelezett az ÚFSZ létjogosultsága és szellemisége iránt. „Első fecskeként jött létre Újpesten ez a program, de ha belegondolok, valamennyi kerületben, sőt, országszerte is égető szükség van egy ilyen öntevékeny, alulról építkező kezdeményezésre. Kicsit magukra vannak hagyva a kamaszok. A szülők is sokszor tanácstalanok a gyereknevelés területén. Az általam oly tisztelt pedagógustársaim pedig sok esetben nem tudnak odafordulni a problémával küzdő kamaszokhoz, nem tudnak differenciáltan és egyénileg foglalkozni velük. Az Újpesti Felhőn Szállók irányába sikerült komoly bizalmat kivívnunk. Azt látjuk, hogy korunk társadalmában – és itt a Covid óta eltelt időt mindenképpen kiemelném – nagyon nagy veszélynek van kitéve a szocializáció, az erkölcsi normák megfelelő kialakítása és stabilizálása, és az a bizonyos lelki megsegítés, amit mi mentális megerősítésnek nevezünk.”
Duró Zsuzsa szerint aggasztó a tendencia: kimagaslóan nagy a válások aránya. A gyerekek sem ezt, sem más súlyos családi helyzeteket – pl. közeli hozzátartozóik esetleges halálát – nem tudják feldolgozni. „Eközben az iskolában tetemes mennyiségű tananyaggal bombázzák a gyerekeket, egyre kevesebb idő alatt egyre nagyobb mennyiséget kell beletölcsérezni a fejükbe. Komoly kudarcélményt élnek át a gyerekek, csorbát szenved az önértékelésük, az énképük, szinte minden területen alulteljesítenek. A szülői megsegítés pedig több okból sem lehetséges, mivel a szülő sok esetben maga is sérült – például egy válás miatt, – másrészt nem várható el, hogy a szülő szakértője legyen a mentális segítségnyújtásnak.”
A szakmai vezető nyomatékosította az Újpesti Felhőn Szállók küldetésének fontosságát: „Egyfajta jelzőrendszerként működünk. A kollégáimmal együtt segítünk felismerni, beazonosítani a problémát. Összedolgozunk a pedagógusokkal, és a szülő is szabadon jöhet a központunkba. Beszélhet a saját megküzdéseiről is és megtapasztalhatja, hogy érdemes támogatásunkat kérni gyermeke számára és érdekében.”

Beszterczey Judit