Felhőn szállók

Kockázatok és mellékhatások
Útikalauz szülőknek

A Drog Stop Budapest Egyesület szakembereinek interaktív előadása a kamaszkori szerhasználatról. Az előadás után lehetőség nyílik az egyéni konzultációkra és segítségkérésre is.

Regisztráció

Felhőn szállók

ESEMÉNY LEÍRÁSA

Témák:

– A kamaszkor fejlődési sajátosságai, ezek hatásai a társas, családi kapcsolatokra, érzelmi életre.

Ez a korosztály gyakran küzd identitáskereséssel, ami önképükre és önismeretükre is hatással van. A stresszkezelés és a szorongás gyakori problémák, mivel az önállóságra és függetlenségre való törekvésük feszültségeket okozhat a családi kapcsolatokban.

– A kamaszok és a szerek, valamint az online világ kapcsolata.

A kamaszok körében gyakori, hogy kísérleteznek legális és illegális szerekkel, illetve a digitális eszközök világával. A szerek kipróbálásának hátterében gyakran a kíváncsiság, a társadalmi nyomás vagy a stresszkezelés iránti vágy áll.

– Mit tehet a család, a szülők? Védőfaktorok, újratervezés.

A beszélgetéstől, a félelmek megosztásáig, a segítőhelyek megismerésétől a készségek fejlesztéséig, információszerzéstől a határok meghúzásáig.

Mi az Újpesti Felhőn Szállók?

Az Újpesti Felhőn Szállók Program, az önkormányzat válasza egy fiatalok körében indult, sokkoló eredményű lelki és mentális állapotfelmérésre.
Első és legfontosabb lépésként egy nagy volumenű szakmai összefogás eredményeként létrejött a Mentálhigiénés Ifjúsági Centrum, ahol heti több alkalommal is szakemberek fogadják a segítséget kérő fiatalokat és hozzátartozóikat. A Felhőn Szállók szakmai vezetője dr. Duró Zsuzsa pszichológus, tehetségkutató szakember, aki nemcsak a metálhigiénés segítők vezetője, hanem a teljes program arca.
A Felhőn Szállók program a segítő központ mellett kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy a tanárok, a gyerekek és a szülők is megkapják a kellő figyelmet és segítséget egy-egy kényesebb témát érintően. Ehhez folyamatosan bővülő változatos programok és figyelemfelkeltő előadások is hozzájárulnak.

Rendhagyó Osztályfőnöki Órák

Mára rendszeressé váltak a rendhagyó osztályfőnöki órák, amelyek során a diákok a Bródy Imre Gimnázium dráma tagozatos tanulóinak egy-egy gondolatébresztő előadását tekintik meg, amely a fiatalokat érintő problémák érintésével segít osztályközösségeknek, pedagógusoknak. Újításként a pedagógusok konkrét feldolgozó anyagot kapnak az iskolai osztályfőnöki órán történő beszélgetésekhez, melyek támpontul szolgálhatnak.

Szülői Akadémia

A már szintén ismert és visszajelzések alapján elismert szülői akadémia szintén a kultúrát hívja segítségül. Egy-egy szülőket érintő kérdést, problémát feszegető darab közös megtekintése után szakemberek beszélgetnek a darabban felmerült kérdésekről, választ adva kimondott és ki nem mondott kérdésekre.

Szabadulószobák

Mind a tanárok, mind a diákok körében rendkívül népszerű program a szabadulószoba, amelynek más, szomszédos kerületekben biztosítanak helyet.

Élő Könyvtár

Több alaklommal rendezték már meg az úgynevezett Élő Könyvtárat, amellyel a középiskolás diákok pályaválasztását igyekeznek segíteni. Az eseményen különböző szakmák képviselői és a diákok kis csoportokban tudnak beszélgetni, és válaszolni a felmerülő kérdésekre.

dr. Duró Zsuzsa

A hiteles segítség záloga: dr. Duró Zsuzsa

Az Újpesti Felhőn Szállók program szakmai vezetőjével, dr. Duró Zsuzsával már számos alkalommal találkozhattunk a város rendezvényein. Sőt, bátran fordulhattunk és fordulhatunk is a pszichológus-tehetségfejlesztő szakemberhez, ha problémánk vagy kérdésünk van. De vajon kicsoda dr. Duró Zsuzsa, az Újpesti Felhőn Szállók vezetője és arca? Most minden kiderül.

Annak idején tanítóként kezdte pályafutását a pszichológus és nevelési szaktekintély, aki húsz évig volt imádott tanító néni egy rákoscsabai, majd egy kőbányai általános iskolában. Kisvártatva tanórai előadóvá vált, majd pedagógiai szaktanácsadónak is felkérték Kőbánya-szerte. Duró Zsuzsa azóta is folyamatosan képzi magát.
Később az Eszterházy Károly Egyetemen pedagógiaelméletből diplomázott, majd a Debreceni Egyetemen pedagógiai és pszichológia szakon szerzett diplomát. Ezzel párhuzamosan egy hollandiai egyetem tehetségfejlesztési projektjébe is bekapcsolódhatott a kilencvenes években, szinte az első fecskeként. 2010-ben a Szegedi Tudományegyetem Doktori Iskolájának elvégzése után sikeresen doktorált: Summa Cum Laude minősítésű PhD-vizsgát tett és a neveléstudományok doktora címet szerezte meg. „A doktori disszertációmat a sakk képességfejlesztő hatásairól írtam a kisgyermekeknél. Ez akkoriban teljesen originális téma volt, és talán a mai napig is az.” -mondja.
A szakmai vezetése alá tartozó Újpesti Felhőn Szállók csapatához hamarosan gyermekpszichiáter érkezik, így a stáb pszichológus, szociális munkás, szociálpedagógus és gyermekpszichiáter szakemberekből áll majd.
Duró Zsuzsa amellett, hogy januártól az Újpesti Felhőn Szállók szakmai vezetője, jelenleg öt egyetemen oktatja a hallgatókat. Évtizedek óta előadója akkreditált pedagógus-továbbképzéseknek. Számos konferencia előadója és szervezője, állandó szereplője és szakértője a tévé- és rádióinterjúknak.

„Számomra szent ügy mindez: a gyerekek tanítása, a tehetségesek fejlesztése, a tanulási, viselkedésbeli problémák megoldása, valamint, hogy átadhassam tudásomat pedagógustársaimnak.”
Duró Zsuzsa eredetileg két éve került az Újpesti Felhőn Szállók csapatába, amikor 2023-ban az Újpesti Városnapokon mint segítő pszichológus várta a beszélgetni vágyókat. „Azon kaptam magam, hogy kisvártatva komoly sorok kígyóztak a sátrunk előtt, mindenki beszélgetni akart velem.”
Egymást érték a pszichológiai tanácsadások, sőt, gyakran előfordul, hogy Zsuzsát az utcán is megállítják „idegenek” Újpesten, hogy tanácsot kérjenek tőle.
„Végtelenül megtisztelő, hogy a bizalmukba fogadnak a szülők és a gyerekek is.” -mondja örömmel.
Amikor pedig tavaly szeptemberben megüresedett az Újpesti Felhőn Szállók szakmai vezetői státusza, mindenki Zsuzsát akarta, ő pedig boldogan elfogadta a felkérést. „A hozzánk járó kamaszoknál is érzem, hogy nagyon nagy szükségük van mentális megsegítésre. Az is nyilvánvaló, hogy a felnőttek, – a kamaszok szülei – is bizalommal fordulnak hozzánk, keresik az Ifjúsági és Mentálhigiénés Centrum segítőit.” Zsuzsa nagyon elkötelezett az ÚFSZ létjogosultsága és szellemisége iránt. „Első fecskeként jött létre Újpesten ez a program, de ha belegondolok, valamennyi kerületben, sőt, országszerte is égető szükség van egy ilyen öntevékeny, alulról építkező kezdeményezésre. Kicsit magukra vannak hagyva a kamaszok. A szülők is sokszor tanácstalanok a gyereknevelés területén. Az általam oly tisztelt pedagógustársaim pedig sok esetben nem tudnak odafordulni a problémával küzdő kamaszokhoz, nem tudnak differenciáltan és egyénileg foglalkozni velük. Az Újpesti Felhőn Szállók irányába sikerült komoly bizalmat kivívnunk. Azt látjuk, hogy korunk társadalmában – és itt a Covid óta eltelt időt mindenképpen kiemelném – nagyon nagy veszélynek van kitéve a szocializáció, az erkölcsi normák megfelelő kialakítása és stabilizálása, és az a bizonyos lelki megsegítés, amit mi mentális megerősítésnek nevezünk.”
Duró Zsuzsa szerint aggasztó a tendencia: kimagaslóan nagy a válások aránya. A gyerekek sem ezt, sem más súlyos családi helyzeteket – pl.  közeli hozzátartozóik esetleges halálát – nem tudják feldolgozni. „Eközben az iskolában tetemes mennyiségű tananyaggal bombázzák a gyerekeket, egyre kevesebb idő alatt egyre nagyobb mennyiséget kell beletölcsérezni a fejükbe. Komoly kudarcélményt élnek át a gyerekek, csorbát szenved az önértékelésük, az énképük, szinte minden területen alulteljesítenek. A szülői megsegítés pedig több okból sem lehetséges, mivel a szülő sok esetben maga is sérült – például egy válás miatt, – másrészt nem várható el, hogy a szülő szakértője legyen a mentális segítségnyújtásnak.”
A szakmai vezető nyomatékosította az Újpesti Felhőn Szállók küldetésének fontosságát: „Egyfajta jelzőrendszerként működünk. A kollégáimmal együtt segítünk felismerni, beazonosítani a problémát. Összedolgozunk a pedagógusokkal, és a szülő is szabadon jöhet a központunkba. Beszélhet a saját megküzdéseiről is és megtapasztalhatja, hogy érdemes támogatásunkat kérni gyermeke számára és érdekében.”