Win-win helyzetnek nevezhető, hogy már második éve rendhagyó osztályfőnöki órákat tartanak a Bródy Imre gimnázium drámatagozatos osztályai az Ifjúsági Házban, kortárs csoportok számára. A végzős drámaisok olyan előadásokat mutatnak be a velük egykorú gimnazisták számára, amelyek megszólítják őket, és társadalmi problémákra reagálnak. A népszerű rendhagyó osztályfőnöki óra az Újpesti Felhőn Szállók program egyik alappillérét képezi.
A rendhagyó osztályfőnöki órát Újpest Önkormányzata keltette életre az Újpesti Bródy Imre Gimnáziummal, annak érdekében, hogy a fiatalokat, a tizenéveseket érintő családi és társadalmi problémák kerülhessenek a fókuszba, s válhasson belőlük akár otthon, akár az iskolai osztályfőnöki órán beszédtéma. A gondosan kiválasztott és színpadra állított előadások egytől egyig a tizenévesek hétköznapjaira és gondjaira reflektálnak. A rendhagyó osztályfőnöki óra az Újpesti Bródy Imre Gimnázium drámatagozatosai és tanáraik vívmánya. A két osztályfőnök, a darabok rendezői, Sütőné Seres Adrienn és Sztaskó Richard nagyon büszkék az eddig elért eredményekre, s a pozitív visszajelzésekre. Az pedig hatalmas szakmai előrelépés és egyfajta érdem ennek a közösségnek, hogy„valódi” nagyszínpadon, ráadásul kortársaik előtt tudják bemutatni rátermettségüket az Ifjúsági Ház pódiumán.
„A Bródy színházterme 60 fő befogadására alkalmas, itt általában zártkörű bemutatókat, vizsgaelőadásokat tartunk. Addig az Ifjúsági Ház adottságai sokkal grandiózusabbak, hiszen lényegesen nagyobb a színpada, a nézőtere pedig 350 nézőt képes befogadni. Így a növendékek megszokhatják és alkalmazkodhatnak, hogy milyen egy nagy méretű színpadon mozogni, ráadásul nagyszámú közönség előtt, akiktől folyamatosan érkeznek a reakciók” – vélekedett Sütőné Seres Adrienn. A tanárnő rendezésében eddig a Vírus, a…. darabokat mutatták be. Sztaskó Richard drámaszakos tanár pedig három darabot állított eddig színpadra a rendhagyó osztályfőnöki óra keretein belül: tavaly októberben Gianina Cărbunariu drámáját, A Tigrist adták elő.
„Számos komoly pozitív hozadéka van számunkra is a rendhagyó osztályfőnöki óráknak, hiszen egy nagyszínpadon játszhatnak a drámaisok, akik rengeteg jó visszajelzést kapnak a néző diáktársaiktól és a pedagógusoktól egyaránt. Láthatóan és érezhetően nagyon motiváltak a játszók, alkotóként nekem is sokat jelent, hogy remek közönség előtt mutathatjuk be a tudásunkat és a víziónkat. Pedagógusként pedig jó érzés, hogy komoly színpadi jelenléthez tudjuk segíteni a diákjainkat.”
A pedagógusok azt is megerősítik, hogy már a darabválasztásnál is fontos szempont, hogy megszólítsa a téma a kortárs csoportokat, és érvényes, aktuális üzeneteket adjon át a kamasz nézőknek. Sztaskó Richard azt is elmondta, hogy eddig valamennyi bemutatót követően kerekasztal beszélgetést tartottak, azonban most kidolgozott egy oktatási feladatlapot a legutolsó bemutató, a Stílusgyakorlatok témája alapján. Ezt az oktatási feladatlapot otthon tölthették ki a diákok és a tanárok.
„Fontos ugyanis, hogy otthon és az osztályfőnöki órákon is beszéljék meg azokat gondolataikat, érzéseiket, problémáikat, amiket az előadásunk váltott ki belőlük.” Ami a próbafolyamatot illeti, a diákoknak heti két drámaórájuk van, és délutánonként is tudnak próbálni, de természetesen nem kötheti le az összes idejüket és energiájukat az éppen aktuális előadás. „Hosszú munkafolyamat tehát, amíg színpadra állítunk egy- egy darabot, hiszen nem elégszünk meg félmunkával. Mindenki csakis a legjobbal éri be” – árulta el a drámatanár.
Sütőné Seres Adrienn pedig azt erősítette meg, hogy kettős céljuk van: egyrészt nyilván szórakoztatni akarják a közönséget, másrészt nagyon fontos a célzott darabválasztás és az újpesti fiatalok mentálhigiénés támogatása, érzékenyítése.
„Azok a problémák, amelyeket a darabjaink fókuszába állítunk, valóban az érintett korosztály valós problémái. Nagyon bízunk benne, hogy az oktatási segédanyag, illetve korábban a feldolgozó beszélgetések segítségével felszínre kerülnek a gyerekek problémái, megküzdései. Képessé válnak felismerni a saját elakadásukat, megküzdéseiket. Mivel nem kötelező saját magukról megosztaniuk, hanem a látott darab szereplőiről beszélhetnek, ezért talán könnyebb a kommunikáció.” A pedagógus-drámatanárok azt is felevenítették, hogy tavaly az UNICEF Gyermekjogi Konferencián népszerűsítették az Újpesti Felhőn Szállók programját és köztük a rendhagyó osztályfőnöki órát. „Az ország számos városából kaptuk a pedagógusok visszajelzéseit. Ismerik, hallottak már a kezdeményezést, és szeretnék a saját városukban, iskolájukban is meghonosítani a teljes projektet, így a rendhagyó osztályfőnöki órát is.”
Tavaly ősszel pedig első helyezést ért el az Újpesti Felhőn Szállók a legjobb önkormányzati gyakorlatok között, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének pályázatán. Ami pedig a jövőt illeti, az ünnepek után újult erővel folyik tovább az alkotói munka.
„Természetesen már tart a próbafolyamat, és készülünk a következő bemutatónkra, de egyelőre maradjon titok, hogy mi is lesz az. Nagyon reményteli számunkra, hogy Újpest vezetése és Bedő Kata alpolgármester asszony kifejezte szándékát, hogy a következő ciklusban is számít a rendhagyó osztályfőnöki óráinkra és az együttműködésre a Bródy Imre Gimnáziummal” – fejtették ki bizakodásukat a Bródy drámatanárai.