Elfogadás, türelem, megértés – Április 2. az autizmus világnapja

Ahogy korábban már beszámoltunk róla, a Mars Autistákért Alapítvány szakemberei több újpesti rendezvényen is jelen lesznek. A nyugisátorban számos információval, meseolvasással, játékkal és egy különleges VR-kalanddal várják a látogatókat. Az alapítvány ügyvezetője, Szilvásy Zsuzsanna segítségével összeszedtük az autizmussal kapcsolatos legfőbb tudnivalókat.

Nem betegség, hanem állapot

Az autizmust az idegrendszer eltérő fejlődése okozza. Mai napig nincsen olyan mérhető adat, amiből az autizmus „kiszámítható” vagy megjósolható lenne. A diagnosztika is a tünetek megfigyelésén alapszik. Az autizmus olyan, mint amikor valakinek az agya kicsit másképp működik, mint a legtöbb embernek. Ez nem betegség, hanem egy különleges állapot. Az autista emberek néha másképp látják, hallják és érzik a világot.

Kutatási adatok támasztják alá, hogy minden 36. gyermek autista. Ez azt jelenti, hogy minden iskolai osztályban, óvodai csoportban nagy valószínűséggel van autista gyermek.
Nincs ez másképp a felnőttek esetében sem. Ma már kijelenthetjük, hogy a felnőtt populáció 1%-a autista. Itt vannak közöttünk, együtt utazunk a villamoson, egy helyre járunk piacra.

Nincs két egyforma autista ember vagy gyerek, de vannak olyan dolgok, amik sok autistára igazak lehetnek. Mik ezek?

Beszélgetés és barátkozás:

  • Néha nehezebben értik meg, mit mondanak mások, vagy nehezebben fejezik ki magukat.
  • Lehet, hogy nem szeretnek sok emberrel egyszerre játszani / dolgozni, vagy nehezebben találnak barátokat.

Különös szokások:

  • Lehet, hogy nagyon szeretnek bizonyos tárgyakat témákat vagy tevékenységeket, és sokat foglalkoznak ezekkel. Ezek a kedvenc elfoglaltságok nekünk néha furcsák lehetnek, például hétvégi séta a temetőben, de ez nem jelenti azt, hogy ez baj.
  • Sokan szeretik, ha minden nap ugyanúgy történik, és nem szeretik a változásokat.
  • Lehet, hogy furcsa mozdulatokat csinálnak, mint például valaminek a pörgetése, kapcsolgatása, de valljuk be, mindannyiunknak vannak furcsa szokásai.

Szenzoros érzékenység:

  • Lehet, hogy bizonyos hangok, fények vagy érintések nagyon zavarják őket, vagy éppen ellenkezőleg, nem érzik őket eléggé. Ezért, ha tudod, hogy autista gyermek vagy felnőtt van a közeledben, nyugodtan kérdezd meg tőle, hogy zavarja-e a sok fény, a nagy zaj, vagy az, ha hozzáérnek.

A legtöbbet az elfogadással, türelemmel és megértéssel segíthetünk.

Az autizmussal kapcsolatos bővebb információk és segítség az alapítvány honlapján www.marsalapitvany.hu érhető el.