Koncertek, vidámpark, vattacukor, lufik és rengeteg nevetés. Ezek nélkül szinte elképzelhetetlen a gyereknap, amelyet mi május utolsó vasárnapján ünneplünk, de vajon, hogy van ez a világ többi táján?
Egy kis történelem
A világ országai közül először Törökországban nyilvánították hivatalosan nemzeti ünneppé a gyermeknapot 1920-ban, de azóta sincs egyetlen közös dátum; a világon mindenütt máskor ünneplik. A legtöbben június 1-jén, mert a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség 1950-es moszkvai kongresszusán ezt a napot nyilvánította a nemzetközi gyermeknapnak.
1954-ben az ENSZ Közgyűlése javasolta, hogy minden ország nevezzen ki egy napot a gyerekek megünneplésére szerte a világon. A közgyűlés november 20-át „Nemzetközi gyereknapnak” kiáltotta ki, de minden ország számára lehetővé tette, hogy kiválasszon egy dátumot, amelyet a legmegfelelőbbnek tart. Így aztán mindenhol eltérő időpontban ünneplik ezt a kedves ünnepet. A gyereknapot egyedül Magyarországon ünnepeljük május utolsó vasárnapján.
Néhány érdekesség
Japánban a gyermeknap május 5-ére esik, és „Kodomo no Hi” néven ismert. Ez a nap része az úgynevezett „aranyhétnek”, amely Japán egyik legfontosabb ünnepi időszaka. A gyermeknapon hagyományosan a fiúkat ünnepelték, míg a lányoknak külön napja, a „Hinamacuri” (Babák Napja) van márciusban, de manapság már minden gyermekről szól az ünnep. A japán házak fölé színes ponty formájú zászlókat (koinobori) eregetnek: egyet-egyet minden gyermek után, és ezek a pontyok a bátorságot és a kitartást szimbolizálják. A családok speciális ételeket készítenek, például kashiwa-mochit, ami egy rizstésztából készült sütemény, édes töltelékkel és tölgyfalevélbe csomagolva.
Kínában a gyermeknapot június 1-jén tartják, és „Nemzetközi Gyermeknapként” ünneplik. Ezen a napon a gyerekek mentesülnek az iskolai tanulás alól, helyette játékos programokon, kulturális műsorokon, sportversenyeken vehetnek részt. Sok iskola saját rendezvényt szervez, ahol a gyerekek énekelnek, táncolnak, rajzokat készítenek, vagy akár jelmezbe öltöznek.
Mexikóban április 30-án tartják a „Día del Niño”-t, amely egy nagyon vidám, színes és játékos ünnep. Az iskolákban ezen a napon nincs tanítás, helyette különféle szórakoztató eseményeket szerveznek: játszóházakat, előadásokat, táncokat, versenyeket, sok édességgel és ajándékkal. A nap célja, hogy megünnepeljék a gyerekek fontosságát és biztosítsák, hogy jól érezzék magukat. Az ünnep családi és közösségi szinten is jelentős, gyakran szerveznek közösségi rendezvényeket is, ahol az egész város együtt ünnepel.
Brazíliában október 12-én ünneplik a gyermeknapot, amely egyben Mária, Brazília védőszentjének, Aparecidai Szűzanyának ünnepe is. Ez egy hivatalos állami szabadnap, így az egész ország együtt ünnepel. A gyerekek ilyenkor ajándékokat kapnak, hasonlóan, mint karácsonykor, a boltok különleges gyermeknapi akciókat tartanak. A szülők, iskolák és önkormányzatok különféle rendezvényeket szerveznek – például játszóparkokat alakítanak ki, bohócokkal, mesemondókkal, zenészekkel és más előadóművészekkel.
(forrás: internet)